Konserwacja

Nasza działalność » Konserwacja

 

KONSERWACJA

 

1. PRANIE

 

2. KROCHMAL

 

3. SUSZENIE

 

4. PRASOWANIE

 

5. PRZECHOWYWANIE

 

 

 

KUPIŁEŚ NASZE RĘKODZIEŁO, ALE NIE WIESZ JAK SIĘ Z NIM OBCHODZIĆ?

NIE ZOSTAWIMY CIĘ BEZ POMOCY!

 

       PRANIE  

 

       Najlepiej będzie jeśli wszystkie szydełkowe i haftowane rzeczy będziesz prał/ prała ręcznie. Nasze rękodzieło jest solidne, ale należy unikać sytuacji podczas prania, które mogą naruszyć strukturę ściegów. Bawełniane ( białe) nici można gotować ( kołnierzyki), kolorowe lepiej nie. Do prania można użyć szarego mydła, zwykłego proszku ( nie chlorować, nie wybielać). Wyprane rzeczy należy wycisnąć ( NIE WYKRĘCAĆ) i powiesić do odcieknięcia, pozostawić do wysuszenia.

 

 

        PRANIE KROCHMALONYCH RZECZY

 

W przypadku, gdy mamy do czynienia z krochmaloną rzeczą, należy ją najpierw namoczyć z proszkiem lub mydłem ( kilka godzin), żeby krochmal trochę się rozpuścił. Później należy płukać rzecz aż do usunięcia krochmalu ( nici w ręce nie powinny być śliskie i pokryte mazią), najlepiej kilka razy zmieniać wodę podczas płukania.

 

 

        SUSZENIE- powiesić na suszarce do prania, (a NIE na grzejniku} i poczekać, aż rzecz sama wyschnie.

 

 

         KROCHMALENIE rzeczy szydełkowych.

 

Rzecz którą chcemy ukrochmalić należy przedtem dobrze zwilżyć wodą. Najlepiej krochmalić świeżo po wypraniu. Włożyć rzecz do miski z krochmalem i dobrze nim nasączyć. Wycisnąć nadmiar krochmalu i ułożyć przedmiot na czystym ręczniku ( prześcieradle, tkaninie), ukształtować formę, można przypiąć szpilkami. Uformowaną rzecz pozostawiamy do wyschnięcia. Można delikatnie podsuszyć suszarką ( w razie konieczności!), zachowując odległość 15 cm od tkaniny.

 

 

 

PRZEPIS NA KROCHMAL „LEKKI”: nadaje się do krochmalenia kołnierzyków, bolerek, do przedmiotów, które docelowo nosimy na sobie.

 

- 0,5 L wody

 

- 1  płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej.

 

Gotujemy jak kisiel. Odlewamy pół szklanki zimnej wody i wsypujemy do niej łyżeczkę mąki ziemniaczanej i mieszamy ( nie powinno być żadnych grudek, dlatego cały czas należy mieszać). W międzyczasie gotujemy wodę do wrzenia. Do gotującej się wody wlewamy wymieszany dokładnie krochmal i gotujemy dotąd puki substancja nie będzie miała konsystencji kisielu, lub lekko się nie zagęści ( są różne mąki, więc nie każda reaguje tak samo). Nam wystarczy lekko zagęszczona postać krochmalu, która nada się do krochmalenia ubrań. Lekko przestudzić krochmal w misce i włożyć do niej wcześniej zwilżoną tkaninę.

 

 

 

PRASOWANIE

 

Szydełkowe rzeczy z reguły nie wymagają prasowania ( zwłaszcza jeśli są krochmalone), ale może zdarzyć się, że jednak potrzeba będzie żelazka. Należy prasować tkaninę przez ściereczkę i ustawić na średnią temperaturę ( zależy z czego zrobione są nici, jeśli bawełniane to prasujemy na bawełnie, ale zawsze przez szmatkę – istnieje ryzyko, że na wypranej rzeczy mogło zostać jeszcze trochę krochmalu po praniu, który może się przypalić!!!). Jeśli jest to rzecz wcześniej krochmalona, także należy prasować ją przez szmatkę.

 

HAFTOWANE rzeczy prasować przez szmatkę ( często mieszamy gatunki nici i ciężko ustalić jakąś jedną temperaturę.) Najlepiej prasować omijając haft.

 

 

 

PRZECHOWYWANIE

 

Żeby Nasze rękodzieło nie uległo zniszczeniu podczas przechowywania, można:

 

- zawiesić je na wieszaku i przykryć workiem, żeby się nie zakurzyły

 

- schować w zamykanym pudełku, w ciemnym miejscu

 

- nie wystawiać na długą ekspozycję słoneczną ( nici mogą wyblaknąć, a ukrochmalone rzeczy zżółknąć!!!)

 

- szydełkowych rzeczy lepiej nie pozostawiać luźno w szafie, gdyż łatwo o uszkodzenie struktury ściegu, dlatego należy je nakryć workiem lub tkaniną.

 

 

 

ZNISZCZENIA!

 

 

 

Nie ponosimy odpowiedzialności za zniszczenia dokonane podczas użytkowania, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to możemy naprawić zepsutą rzecz w ramach przysługi dla klienta. Koszt przesyłki ponosi klient. Naprawa darmowa, chyba że wymaga większego nakładu pracy oraz zakupu dodatkowej partii materiałów.

 

TA PROMOCJA OBEJMUJE OKRES PÓŁ ROKU OD ZAKUPU.

 

NIE PRZYJMUJEMY RZECZY W KOMIS!

 

 OFERTA TYLKO DLA KLIENTÓW EMIcraft!