Słowniczek Miłośnika Rękodzieła

Nasza działalność » Słowniczek Miłośnika Rękodzieła

 • Haft richelieu.
  Haft richelieu.
 • Haft angielski.
  Haft angielski.
 • Koronka brugijska.
  Koronka brugijska.
 • Rękawiczki zrobione na drutach.
  Rękawiczki zrobione na drutach.
 • Haft angielski.
  Haft angielski.
 • Haft cieniowany.
  Haft cieniowany.
 • Haft krzyżykowy.
  Haft krzyżykowy.
 • Haft angielski.
  Haft angielski.
 • Koronka igłowa (rumuńska).
  Koronka igłowa (rumuńska).
 • Makrama.
  Makrama.
 • Haft richelieu.
  Haft richelieu.
 • Haft płaski, ścieg łańcuszkowy.
  Haft płaski, ścieg łańcuszkowy.
 • Koronka szydełkowo - igłowa.
  Koronka szydełkowo - igłowa.

 

 

 

SŁOWNICZEK MIŁOŚNIKA RĘKODZIEŁA

 

 

 

 

 

DZIEWIARSTWO RĘCZNE – inaczej „druty”. Do tej techniki używa się specjalnych drutów ( prostych lub z żyłką), i stosuje się następujące ściegi: oczka prawe, oczka lewe, narzuty. Na drutach wykonuje się: czapki, szaliki, chusty, narzuty, sweterki, płaszczyki, rękawiczki i wiele innych.

 

 

 

„FOLK” – potoczna nazwa ( przymiotnik) służąca do określenia przedmiotów nawiązujących do folkloru ludowego. Na przykład „Bluzka FOLK” – czyli  na przykład z haftem ludowym.

 

 

 

HAFT ANGIELSKI – to połączenie haftu ażurowego z ściegiem satynowym. W tkaninie wycina się małe otworki ( kółeczka, łezki, kwadraty, trójkąty), które obrabia się ściegiem „na okrętkę”. Całości dopełniają motywy wypukłe wykonane ściegiem satynowym.

 

 

 

HAFT CIENIOWANY – technika haftu, która polega na dosłownym cieniowaniu igłą przy pomocy kolorowych nici i zapełnianiu kształtów np. kwiatów, listków, łodyżek, motylków, ptaszków itd. Inaczej nazywana „malowaniem igłą”, gdyż rękodzielnik „maluje” igłą i nicią realistyczne obrazki.

 

 

 

HAFT KRZYŻYKOWY – do tej techniki używa się jednego tylko ściegu, tzw. „krzyżyka” . Najczęściej haftuje się tą metodą obrazki, ale często występuje ona także na koszulach ludowych.

 

 

 

HAFT PŁASKI – czyli nie-cieniowany, pusty,  bez wypełnienia. Stosuje się tutaj ściegi proste: głównie ścieg łańcuszkowy.

 

 

 

HAFT RICHELIEU – to rodzaj haftu ażurowego. Najpierw wykonuje się podkład i specjalne przęsła, które trzymają haft po wycięciu niepotrzebnej tkaniny, a następnie wykonuje się haft docelowy.

 

 

 

HANDMADE - coś zrobionego ręcznie, niekoniecznie uchodzącego za „dzieło” sztuki. Popularnie stosowana dziś nazwa, jako zamiennik angielski słowa „rękodzieło”. Jest to błędem, gdyż z angielskiego „rękodzieło” to: CRAFT.

 

 

 

KORONKA BRUGIJSKA  – technika szydełkowa. Charakterystyczne wijące się pasy koronki łączą się w fantazyjne kompozycje z innymi elementami.

 

 

 

KORONKA IGŁOWA (rumuńska) – do tego rodzaju koronki używa się igły. To tak jakby haftowanie igłą w powietrzu. Najpierw na tkaninie rysowany jest wzór, później wykonuje się specjalny szydełkowy sznurek, który przyszywa się do tkaniny według narysowanego tam wcześniej schematu, a następnie używając igły łączy sznurki fantazyjnymi ściegami, nie wbijając igły do tkaniny pod spodem.

 

 

 

KORONKA SZYDEŁKOWO – IGŁOWA  – połączenie motywów szydełkowych za pomocą koronki igłowej.

 

 

 

PARZENICA – charakterystyczny motyw stroju góralskiego męskiego ( głównie na spodniach). Przypomina fantazyjnie zakończoną strzałkę skierowaną w dół. Często są to bardzo skomplikowane czarne, wzory wypełnione innymi kolorami.

 

 

 

RĘKODZIEŁO – jest to wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający walory artystyczne, najczęściej zawierający motywy typowe dla kultury, w której powstał. Do dziedzin rękodzieła zaliczamy: tkactwo na tradycyjnych krosnach, szydełkowanie, roboty na drutach, frywolitki, koronkę klockową, wikliniarstwo, niektóre rzeźby autorstwa twórców ludowych, gł. w drewnie, i inne wyroby wytwarzane chałupniczo, przy użyciu tradycyjnych (nieprzemysłowych) metod produkcji, filigrany, malowanie porcelany, lepienie z masy solnej, hafciarstwo, bibułkarstwo.

 

 Dziś słowo to jest dość często nadużywane, co spłyca jego znaczenie i niemal jest utożsamiane z angielskim: „handmade”- czyli : „ręcznie zrobione”.

 

 Granica między rękodziełem a hand-made zdaję się być bardzo wąska i nierównomierna. To co odróżnia te dwa słowa, to położenie akcentu na wyraz „dzieło”.  To co robimy ręcznie nie zawsze nosi się mianem dzieła. Bo ręcznie można zrobić wszystko! Ręcznie obieramy np. ziemniaki, ręcznie gotujemy, myjemy, robimy masło, ser… Podniesienie więc „ręcznego robienia” czegokolwiek, automatycznie do rangi sztuki, nie jest zgodnym z prawdą. Trzeba tego CZEGOŚ więcej, żeby móc podnieść wyraz „ręcznie” do miana DZIEŁA.

 

 

 ŚCIEG SATYNOWY – najpierw wykonuje się podkład, a następnie „owija się” go ściśle zapełniającym ściegiem. Tak zapełniony kształt wygląda jak lśniąca się, wypukła płaskorzeźba – stąd nazwa satynowy, od „blasku” i gładkości ściegu.